Apandisit Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

0
180
Görüntüleme

İnsanların en sık karşılaştıkları sağlık sorunlarından birisi de apandisittir. Apendiks adı verilen körbağırsağın iltihaplanması olarak malum bu rahatsızlık; erken teşhis ve tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlara yol açar. Hatta, kişinin yaşamsal tehlikesi gündeme gelebilir.
Apandisit patlaması; en korkulan durumların başında gelir. Bir çok ferdin aklında apandisit patlaması nedir sorusu yer alır.

Apandisit Patlaması Belirtileri

*Apandisit patlaması belirtileri aşağıdaki gibi özetlenebilir:

*Dışkı ve gaz çıkarma esnasında zorlanma

*Tuvalet ihtiyacını giderirken ağrı yaşama

*Yüksek ateş

*Baş dönmesi

*Mide bulantısı ve kusma

*Karnın sağ alt bölümünde el ile dokunulduğu vakit ortaya çıkan hassasiyet

*Bıçak saplanmasına benzeyen ve kişiyi iki büklüm seviyesine getiren çok şiddetli bir ağrı

*Hızlı kalp atışı

*Ağız ve dilde kuruluk

*İştahsızlık

*Gebelik dönemindeki hanımlarda apandisit ağrısının daha çok yan ve arka bölgelerde görülmesi

Apandisitte apandiks kanalında olup biten bir tıkanıklık ana sorundur. Tıkanıklık; bununla birlikte basıncın artmasına ve kan damarlarının sıkışmasına sebebiyet verir. Damarların sıkışması; kan akışına engel olduğu şeklinde kangren gibi ciddi bir sorunu da ortaya çıkarır. Buna ayrıca, apandisit patlaması halinde bağırsaktaki dışkı kişinin karın bölgesini doldurur. Bunun yanı sıra, apandisitin sızma yaptığı hallerde ortaya ciddi bir apse çıkar.

Apandisit Patlaması Nasıl Anlaşılır?

Apandisit patlaması nasıl anlaşılır; birçok kişinin Google’da inceleme yaptığı bir konudur. Bu aşamada, bireyin eşi benzeri olmayan bir karın ağrısı ile karşılaşmasına rastlanır. Apandisit patlamasının yaşandığı hallerde bireyin çok kısa sürede zehirlenerek yaşamsal tehlikesi söz konusudur. Sonuç olarak, apandisit patlaması şüphesi taşıyanların olabilecek en kısa müddette acil servise götürülmeleri icap eder.

Apandisit Patlaması Niçin Olur?

Apandisit patlaması nasıl anlaşılır kadar cevabı dört gözle beklenen bir öteki sual ise apandisit patlaması neden olur? Her şeyden önce, midenin sağ alt tarafında ortaya çıkan şiddetli sancının apandisit patlamasının habercisi bulunduğunu söyleyebiliriz. İltihaplanma ve şişme sonrası oluşan patlama; apandisit patlaması olarak bilinebilir. Apendiks; sindirim ve bağışıklık sistemlerine yardımcı olan bir organ olarak tanımlansa da vücuttaki net işlevi ile alakalı hemen hemen kati bir değerlendirme yapılmamıştır.
Apandiksin patlama riskine mukabil olarak vücuttan alınması halinde herhangi bir sağlık problemi meydana gelmez. Bu organın enfeksiyon kapması ve şişmeye başlaması; kişinin ciddi sıhhat sorunları yaşamasına sebebiyet verir.
Apandisit patlaması niçin olur diye düşünenlere her şeyden önce meyve çekirdekleri, dışkı atıkları ve zararlı olan bazı parazitlerin vücuttan atılamamasının bu duruma sebebiyet verdiğini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, hazım sisteminin enfeksiyon kapması sonucu Apandiks duvarındaki lenf dokusunun şişmesi de apandisit patlamasına sebebiyet verebilir. Tüm bunlara ek olarak, iltihaplı bağırsak rahatsızlıkları da apandisit patlamasına neden olabilir.
Apandiks ağrısı son derece ciddi bir ağrıdır. Karnın sağ alt bölümündeki şişlik hissi veya ağrı ile başlayan bir süreç olmakla beraber kişinin yürümekte, hareket etmekte yada oturmakta zorlanması da söz konusudur. Bunun yanı sıra, ağrının ferdin uzanmasına paralel olarak azalması da önemli bir apandisit emaresi olabilir. Son olarak, normalden çok daha yoğun bir mide bulantısı; bir apandisit emaresidir.