Anne Sütündeki Mucize! Emzirmenin Anne ve Bebek İçin Faydaları

0
89
Görüntüleme

Dünya Sağlık Örgütü’nün doğumdan sonraki ilk 6 ay boyunca bebeklerin sadece anne sütüyle beslenmesi gerektiğini ısrarla söylemesinin bir sebebi var. Yeni doğanların gelişimi için mükemmel besleyici içeriğe sahip olan anne sütü, bebekler tarafından kolayca sindirilir ve bir annenin bebeğine temin edebileceği en kolay bulunan besindir. Kısacası, anne sütü bebekler için mucizevi bir besindir.

Anne sütünün bebeğe olan yararlarını kanıtlayan sayısız bilimsel çalışma yapılmıştır. Dahası, emzirmek sadece bebeğe değil, anneye de onlarca fayda sağlar. Tüm bunlara rağmen bazı anneler bebeklerini emzirmemeyi tercih eder. Bebeklerini emzirmekten kaçınanlar ve anne sütünün yararları hakkında yeterli bilgiye sahip olmayanlar için rehber niteliğinde bir makale.

Aşağıdaki 1 – 5 maddeler anne sütünün bebeğe yararları, 6 – 10 maddeler ise emzirmenin anneye yararlarını içermektedir.

Anne Sütü Bebekler İçin En İdeal Beslenmeyi Sağlar

 

Dünyadaki tüm sağlık kuruluşları en az 6 ay boyunca emzirmeyi önerir çünkü anne sütü, bebeğin hayatının ilk altı ayında ihtiyaç duyduğu her şeyi, doğru oranlarda sağlar. Anne sütünün içeriği özellikle ilk altı ay boyunca bebeğin değişen gereksinimlerine göre şekillenmektedir. (Güvenilir Kaynak).

Doğumdan sonraki ilk günlerde, bayanların göğüsleri kolostrum adı verilen kalın ve sarımsı bir sıvı üretir. Bu sarı sütün protein içeriği yüksektir, şekeri azdır ve yararlı bileşiklerle doludur. Yenidoğan bebekleri hastalıklara karşı koruyan antikorlara sahiptir. Kolostrum ideal ilk süttür ve yenidoğanın olgunlaşmamış sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olur. İlk birkaç günden sonra, bebeğin midesi büyüdükçe göğüsler daha fazla süt üretmeye başlar. Netice itibariyle anne sütünün, bebeğin büyüdükçe ihtiyacına göre şekilleniyor olması mucizevi bir besin olduğunun en bariz kanıtıdır.

Anne Sütü Bebeklere Koruma Sağlar

 

Anne sütü, bebeğin virüsler ve parazitler gibi istilacılara karşı savaşmasına yardımcı olan antikorlarla doludur. Bu özellikle ilk süt olan kolostrum için geçerlidir. Kolostrum, yüksek miktarda immunoglobulin A (IgA) ve diğer pek çok antikoru içerir.

Anne virüslere ya da parazitlere maruz kaldığında antikor üretmeye başlar. Bu antikorlar daha sonra anne sütüne salınır ve beslenme sırasında bebeğe geçer (Güvenilir Kaynak). IgA bebeğin burnunda, boğazında ve sindirim sisteminde koruyucu bir tabaka oluşturarak hastalıklara karşı korur.

Bu nedenle, gribe yakalanan emziren anneler, bebeklerine hastalığa sebep olan patojenle savaşmalarına yardım edecek antikorlar sağlar. Çok sayıda çalışma, emzirilmeyen bebeklerin zatürre, ishal ve enfeksiyon gibi sağlık sorunlarına karşı daha savunmasız olduğunu göstermektedir.

Anne Sütü Birçok Hastalığa Yakalanma Riskini Azaltır

 

Emzirmenin etkileyici bir sağlık faydaları listesi vardır. Aşağıdakiler dahil bebeğinizi pek çok hastalıktan korur ve bu hastalıklara yakalanma riskini en aza indirir.

Orta kulak enfeksiyonları : 3 ay veya daha uzun süren emzirme orta kulak iltihabı riskini % 50 azaltır.
Solunum yolu enfeksiyonları : dört aydan uzun vadeli emzirme, bu enfeksiyonlar için hastaneye yatış riskini % 72’ye kadar azaltır.
Soğuk algınlığı ve enfeksiyonları : 6 ay boyunca emzirilen bebeklerde ciddi soğuk algınlığı ve kulak veya boğaz enfeksiyonlarına yakalanma riski % 63 daha düşüktür.
Bağırsak doku hasarı : Bebekleri emzirerek anne sütü ile beslemek, bağırsak doku hasarını yaklaşık % 60’lık bir oranda azaltır.
Ani bebek vefatı sendromu (SIDS) : Yapılan bilimsel çalışmalarda, emzirilen bebeklerin % 36 oranında ani bebek ölüm sendromu yaşama riskinin azaldığı gözlemlenmiştir.
Alerjik hastalıklar : En az 3-dört ay boyunca emzirme, astım, atopik dermatit ve egzama riskinde % 27-42 oranında azalma olduğu görülmüştür.
Çölyak hastalığı : İlk glütene maruz kalma anında emzirilen bebeklerde çölyak hastalığı gelişme riski % 52 daha düşüktür.
İnflamatuar bağırsak hastalığı : Emzirilen bebeklerin çocukluk çağı enflamatuar bağırsak hastalığına yakalanma olasılığı yaklaşık % 30 daha azdır.
Diyabet : En az 3 ay boyunca bebeği emzirmek, tip 1 diyabet riskinin azalmasına (% 30’a kadar) ve tip 2 diyabet riskinin (% 40’a kadar) azalmasını sağlar.
Çocukluk lösemi : 6 ay veya daha uzun süre emzirmek, çocukluk lösemi riskinde % 15-20’lik bir azalma sağlar.

Ayrıca, emzirmenin koruyucu etkileri çocuklukta ve hatta yetişkinlik boyunca sürmektedir.

Anne Sütü Bebeğe Sağlıklı Kilo Aldırır ve Çocuklarda Obeziteyi Engeller

Emzirmek, daha sağlıklı kilogram alımını teşvik eder ve çocuklukta obezitenin önlenmesine yardımcı olur. Araştırmalar, anne sütüyle beslenen bebeklerde obezite oranlarının, mama ile beslenen bebeklere kıyasla % 15–30 daha düşük olduğunu göstermektedir (Güvenilir Kaynak).

Emzirdiğiniz her bir ay çocuğunuzun gelecekteki obezite riskini % 4 oranında düşürür. Ayrıca, anne sütü ile beslenen bebeklerde, sistemlerinde formülle beslenen bebeklerden daha fazla leptin vardır. Leptin, iştah ve yağ depolamasının düzenlenmesi için anahtar bir hormondur.

Anne Sütü Çocukların Zeka Seviyesini Yükseltir

Bazı çalışmalar, anne sütüyle beslenen ve mamayla beslenen bebekler arasında beyin gelişiminde bir fark olabileceğini göstermektedir. Bu fark emzirirken oluşan fiziksel yakınlık, dokunma ve göz teması nedeniyle olabileceği gibi anne sütünün mucizevi içeriği sayesinde de olabilir.

Araştırmalar, anne sütüyle beslenen bebeklerin zeka puanlarının daha yüksek olduğunu ve büyüdükçe davranış ve öğrenme problemleri yaşama ihtimallerinin daha düşük olduğunu göstermektedir (Güvenilir Kaynak). Yapılan tüm bilimsel araştırmalar açıkça emzirmenin uzun süreli beyin gelişimi üstünde önemli olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Bu nedenle annelerin bebeklerini emzirmesi IQ, hafıza, zeka gibi beyin gelişimi konusunda önem teşkil eder.

Emzirmek, Annenin Kilo Vermesine Yardımcı Olur

 

Emzirmek kilogram vermenize yardımcı olabilir. Her ne kadar emzirmek annenin enerji ihtiyacını günde yaklaşık 500 kalori kadar arttırsa da, vücudun hormonal dengesi normalden oldukça farklıdır. Bu hormonal değişikliklerden dolayı emziren bayanların iştahı artar ve süt üretimi için yağ depolamaya daha yatkın olabilirler.

Diğer yandan, ilk 3 aylık süreçten sonra, muhtemelen yağ yakmada bir artış yaşayacaklardır. Doğumdan yaklaşık 3-6 ay sonra, emziren annelerin emzirmeyen annelerden daha fazla kilogram vermiş olduğu görülmüştür (Güvenilir Kaynak). Tüm bunlarla beraber burada bulunan en önemli şey, diyet ve egzersizin ne kadar kilogram vereceğinizi (emziren olsun veya olmasın) belirleyen en önemli faktörler olduğudur.

Emziren Annelerin Depresyon Riski Daha Azdır

 

Doğum sonrası depresyon, doğumdan kısa bir zaman sonra gelişebilecek bir depresyon türüdür. Annelerin % 15’ini etkiler. Emziren annelerin, emzirmeyen annelere nazaran, doğum sonrası depresyon geçirme olasılığı daha düşüktür (Güvenilir Kaynak).

Doğum ve emzirme döneminde salgılanan oksitosin miktarı artar. Beyinde üretilen ve aşk hormonu olarakta bilinen oksitosin, anne ve bebeğin birbirine bağlanmasını sağlar. Annenin sevgi dolu ve mutlu hissetmesini sağlar. Bu nedenle, anne-bebek arasındaki bağı güçlendirmek için annelerin bebeklerini emzirmesi bir hayli önemlidir.

Emziren Anneler Daha Az Hastalanır

 

Emziren anneler kansere ve çeşitli hastalıklara karşı uzun vadeli doğal bir koruma altındadır. Bir bayanın emzirmeye harcadığı toplam süre, meme ve yumurtalık kanseri riskinin azalması ile bağlantılıdır. Aslında, yaşamları boyunca 12 aydan fazla bir süre emziren bayanların, hem meme hem de yumurtalık kanseri riski % 28 daha düşüktür.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar emzirmenin kalp hastalığı ve diğer sağlık sorunları riskini artıran bir grup hastalık olan metabolik sendroma karşı koruyabileceğini göstermektedir (Güvenilir Kaynak). Hayatı boyunca 1-2 sene boyunca emziren bayanlar, yüksek tansiyon, artrit, yüksek kan yağları, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riski % 10-50 daha düşüktür.

Emziren Annelerin Kemikleri Güçlenir

 

Kadınların bir bölümü, emzirmenin vücuttaki kalsiyumu azalttığını düşünerek bebeklerini bu mucizevi besinden mahrum bırakır. Oysa ki, yapılan araştırmalar bunun tam tersi olduğunu ispatlamıştır (Güvenilir Kaynak).

Uzmanlar, emzirmenin kadın vücudunun kalsiyumu çok daha verimli bir biçimde özümsemesine neden olduğu konusunda hemfikirdir. Bu nedenle, bebek yalnızca 6 aylıkken, annenin kemikleri hamile kalmadan önce olduğundan daha yoğundur. Dahası, emzirmek annenin osteoporoz gelişme riskini bile düşürebilir.

Emzirmek, Zaman ve Para Kazandırır

 

Yazımızın başında annelerin bebeklerine temin edebileceği en kolay besinin anne sütü olduğundan bahsetmiştik. Mamalar pahalıdır ve ekstra masraf demektir. Anne sütü ise hem daha daha sağlıklıdır, hem de pratiktir ve fazladan para harcamayı gerektirmez. Ayrıca daima olması gerekli olan sıcaklıktadır ve bebeğin içmesi için hazırdır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz