Ameliyat Dikişleri Ne Zaman Alınır

0
1292
Görüntüleme

Birçok hastanın ameliyattan sonra merak ettiği ortak iki soru vardır; dikişler alınır mı? Ne zaman alınır?

Ya siz ya da sevdiğiniz bir yakınınız kısa bir sürede ameliyat olduğu için şuanda bu makaleyi okuyorsunuz. O zaman önce geçmiş olsun dileklerimi iletirim..

Unutmayın !!!

Makalede yazılanlara uyulduğu takdirde dikiş alma işlemi ağrısız, basit, kısa ve risksiz bir işlemdir. Bu yazıda ameliyatlarda atılan dikişler hakkında bilgi vereceğim.

Dikişler alınır mı?
Cerrahi müdahalelerde atılan dikişler iki en temel gruba ayrılır:

Emilen Dikişler
Emilmeyen Dikişler

Emilen Dikişler. Bu dikiş malzemeleri atıldıktan belli bir süre sonra vücut dokuları tarafından eritilir ve emilir dolayısı ile alınması gerekmez. Ayrıca, bu dikişler eriyen ya da absorbable sütur olarak adlandırılır. Örneğin: vicryl, pagesorbe, catgut..Vb.

Prolen

Emilmeyen Dikişler. Bu dikiş malzemeleri de adından anlaşıldığı gibi emilmez ve belli bir süre sonra vücuttan alınması gerekir. Bu süre atılan dikişlerin bölgesi, ameliyat türü ve hastanın genel durumuna göre değişiklik gösterir. Örneğin yara iyileşme süreci daha uzun olan şeker hastalarında dikişler daha geç alınabilir. Ayrıca, bu dikişler erimeyen ya da non-absorbable sütur olarak adlandırılır. Dikiş örnekleri: ipek, prolen, naylon..Vb.

Ipek

Bazı emilmeyen dikişler ise alınmaz ve ömür boyu vücutta kalır, söz gelimi ken temelyan damarların bağlanmasında kullanılan ipek dikişler ve fıtıklarda kullanılan prolen sütürler.

Tel zımba stapler

Son zamanlarda deri insizyonları için otomatik tabancayla metal deri zımbaları (tel klips) uygulanmaktadır. Bu yöntemin avantajları ise hızlı, kolay, enfeksiyon oranı düşük ve standart bir biçimde her merkezde uygulen temelbilmesidir. Metal klipslerini özel bir aletle sökülüp alınabilir.

Klipsler

Klipsler emilmeyen dikiş sınıfına girer ve belli bir süre sonra alınması gerekir. Kapalı (laparoskopik) ameliyatlarda atılan metal ya da naylon klipsler ise alınmaz.

Dikiş kaç günde alınır?

Cerrahi müdahale sonrası yaranın kapatılması için atılan dikişlerin alınma süresi ise yaranın iyileşme süresi ile ilgilidir. Vücudun kanlanması daha fazla olan bölgeler deki yara iyileşme süresi daha da hızlıdır. Bu bölgeler de dikişler daha kısa bir süre içinde alınabilir.

Ameliyat sonrası (Postop) Cerrahi dikişlerin alınma Süreleri şöyledir

Yüz bölgesi: 3-5 gün
Baş, Boyun bölgesi: 5-7 gün
Kol-bacak (Ekstremite): 6-10 gün
Eklem bölgeleri: 10-14 gün
Gövde (Göğüs, Karın, Sırt ve Bel) bölgesi: 6-12 gün
Yara Pansumanı nasıl yapılır?
Yara; deride ya da bir başka organda doku bütünlüğünün bozulmasıdır.

Yara enfeksiyonu
Ameliyatta atılan dikişler tercihen aynı merkezde ve cerrahın kontrolü altında alınması uygundur. Dikişlerle ilgili komplikasyon, yara yeri enfeksiyonu, yara dudaklarının tam kavuşmaması vb. Durumlarda dikişler daha uzun vadede alınabilir ya da kademeli olarak (atlen temelrak) alınır.

Dikiş alınması için kullanılan malzemeler (makas, bistüri, pens, penset vb pansuman malzemeleri) steril olmalıdır aksi halde yaranın iltihaplanması cerrahi bölgenin açılmasına neden olabilir.

Ameliyat Dikişleri Nasıl Alınır?

Ameliyattan sonra pansuman ne zaman yapılmalı sorusuna şöyle cevap verebilirim: çok temiz ameliyatlarda pansuman yapılmaz (söz gelimi beyin ameliyatları, transplantasyon vb), temiz ameliyatlarda bir defa (söz gelimi guatr ameliyatı), normal ameliyatlarda 2-3 defa ya da günaşırı (söz gelimi apandisit, kıl dönmesi), kirli ameliyatlarda ise günlük ve günde birden çok pansuman gerekebilir (söz gelimi açık ve enfekte yaralar).

Yara iyileşmesi

Yara iyileşmesi; organizmanın herhangi bir yerinde meydana gelmiş doku bütünlüğünün bozulmasına karşı homeostazisi yeniden yaratmak için topyekün vermiş olduğu karmaşık bir cevaptır. Bu süreç; rejenerasyon (dokunun orijinal mimarisi yeniden oluşur) ya da skar (dokunun orjinalinden değişik bir matriksle onarımıdır) oluşumuyla sonlanır.

Deri yaraları:

Akut yaralar: 3-4 hafta içinde meydana gelmiş yaralardır. Bunlar; yanıklar-donuklar, sıyrıklar, insizyon bölgeleri.
Kronik yaralar: 4-6 haftadan daha uzun süre yara devam ediyorsa kronikleşmiştir. Bunlar; bacak ülserleri (arteriyel yetmezlik, venöz yetmezlik, lenfatik yetmezlik, vaskülitik yaralar), bası ülserleri, diabetik yaralar, kanser nedenli yaralar.
Yara iyileşmesinin 4 ayrı aşaması vardır:

Hemoraji (ken temelma) dönemi
İnflamatuar dönem
Proliferatif dönem
Remodeling dönemi
yara_iyilesmesi
İlk ken temelma döneminden sonra bölgede biriken trombositlerden trombüs oluşur. Bunlardan salınan growth faktörler makrofaj ve nötrofiller için kemotaktik etkilidir. Makrofaj ve nötrofiller nekrotik doku ve mikropların yaradan uzaklaşması için çalışır.

Yara İyileşmesi ekibinin, orkestrasının şefi Makrofajlardır.

3. Gün makrofajlardan salınan TGF-B fibroblastları yaraya çeker. Bu olayla proliferatif faz başlar. Makrofajlardan salınan growth faktörler hemde anjiogenezis ve yeni kapiller oluşumunu stimüle eder. Fibroblastlar kollagen üreterek ekstrasellüler matrikse salar bu, yara gerilimini sağlar. Remodeling yaralanmadan 2-3 hafta sonra başlar ve 1 yıla kadar sürer.

Remodeling sırasında yara gerilimi (Tensile strength) kollagen sayısında artış olmadan kollagen gerilim kuvvetinin artış göstermesi ile artar. Ancak bu travma geçirmemiş kollagenin gerilim kuvvetine hiçbir zaman ulaşamaz. Tensile strength travma öncesinin ancak % 70- 80 ine ulaşabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz