Aloe Vera Nasıl Ekilir?

0
844
Görüntüleme

Son yıllarda popülerlik kazanan Aloe Vera bitkisinin; sağlık, eczacılık ve kozmetik gibi alanlarda kullanımı oldukça yaygındır. Kremlerde, şampuanlarda ve güzellik ürünlerinde faydalarından yararlanılan Aloe Vera bitkisi; çöl zambağı, ölümsüzlük bitkisi veya ilaç bitkisi olarak da anılmaktadır. Yara ve yanık tedavilerinde iyileştirici etkisi ile bilinir.

Aloe Vera uzun ömürlü bir bitki olmasına rağmen 2 ya da 3 defa, sarı renkte çiçek açar. Kılıç şeklinde uzayan, sulu ve içerisinde jel barındıran yaprakları dikenli formdadır. Aloe vera başta A,C ve E vitaminleri ve mineraller olmak üzere folik asit, kolin, sakaridler, antrakinonlar ve salisilik asit bileşenleri gibi birçok aktif bileşen içermektedir. Yaprağını ortadan kesmek suretiyle içerisindeki jeli çıkarılıp kullanılabilmektedir.

Aloe Vera Nerede Yetişir?

Aloe Vera bitkisinin yetişmesi için ideal sıcaklık 15-28 C°’ dir. Kış mevsiminin yumuşak geçtiği, ılıman bölgelerde kolaylıkla yetiştirilebilir. Süs bitkisi olarak da yetiştirilen Aloe Vera bitkisinin ticari amaç için yetiştirilmesi oldukça yaygındır.

Aloe Vera bitkisi, ticari amaçla yetiştirilmek isteniyor ve iklim koşulları yeterince uygun değilse, sera kullanımı gerekmektedir. Türkiye’ de Aloe Vera bitkisi yetiştirmek için en uygun bölgeler; Akdeniz, Ege, Marmara ve İç Anadolu bölgeleridir.

Aloe Vera Nasıl Ekilir?

Aloe Vera bitkisi ekmek için kök veren yapraklarını kullanılmaktadır. Aloe Vera yetiştirmek için hazır fide satın alabilir ya da köklenmiş yapraklarını saksıya ekebilirsiniz. Kumlu ve geçirgen toprakla dolu, tahliye deliği bulunan bir saksı uygun olacaktır.

Güneşi ve suyu seven bir bitkidir ancak aşırı sulamaktan kaçınmak gerekmektedir. Yaz aylarında haftada 2-3 kez, kış aylarında ise toprağı kurudukça sulamak yeterli olacaktır.

Aloe Vera Yetiştiriciliği ve Üretimi Nasıl Yapılır?

Bulunduğu saksıya ya da ortama sığmayan aloe vera bitkisi kök vermeye başlar. Bu köklerin zarar görmemesi için dezenfekte edilmiş bıçak yardımıyla alınması gerekmektedir.

Aloe Vera bitkisinin köklerini hava alacak şekilde toprakla doldurulması, yapraklarının ise toprağa temas etmemesine özen gösterilmelidir. Saksıda yetiştirilecekse tahliye kanallı saksı kullanılması, bahçe ya da serada yetiştirilecekse de toprağın drenajlı olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Sulama sonrası köklerde veya yüzeyde biriken suyun tahliyesi gerçekleşmezse, bitkinin hava almasına engel olarak çürümesine neden olabilir.  Aloe Vera bitkisi gün boyu güneş ışığı alan bir konumda, bakımı iyi yapıldığı takdirde 50 cm yüksekliğe kadar erişebilir.

Aloe Vera ekildikten sonra, ilk sulama işlemi için yaklaşık 1 hafta beklemek gerekmektedir. Bu süreçte ihtiyacı olan suyu bünyesinde bulunan sudan karşılayacak ve toprağa da alışmış olacaktır. Bir haftanın sonrasında, haftada bir defa olacak şekilde bitkilerinizi sulamaya başlayabilirsiniz. Sulama işleminden önce toprak mutlaka kontrol edilmeli, henüz nemliyse, sulama yapma işlemini ertelenmedir. Aloe Vera bitkisinin kök vermek için uyku haline geçtiği kış aylarında ise toprağı kuruduğunda sulamanız yeterli olacaktır.

Aloe Vera Nasıl Satılır?

Ticari amaçla Aloe vera yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız, yetiştirdiğiniz Aloe Vera bitkilerinden türeyen kökleri fide olarak satabilir ya da sağlık, kozmetik, eczacılık gibi alanlarda hizmet veren kurumlara tedarik edebilirsiniz. Dijital pazarlama ve iletişim ile talep eden kitleye erişim sağlayabilirsiniz. Bu konu ile ilgili alabileceğiniz bir eğitim işlerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Aloe Veranın Faydaları

Aloe Veranın antioksidan ve antibakteriyel özellik taşıyan jeli ve suyu, sağlık açısından pek çok fayda sağlayabilmektedir. Yapısında yer alan aminoasitler, enzimler, vitamin, mineral ve temel yağlar birçok hastalık için şifa kaynağıdır.

Özellikle cildi birçok faydası bulunan Aloe Vera; cilde yumuşaklık ve nem kazandırır, pH oranını düzenleyerek genç ve diri tutar. Cildi toksinlerden arındırır ve deri üzerindeki gözenekleri temizler. Hücre yenilenmesine yardımcı olduğu için yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır. Cilt yanıklarında cildin onarımını sağlar. Uçuk, mantar gibi problemleri de kısa sürede iyileştirir. Sedef hastalığının tedavisinde kullanılan aloe vera, ciltteki mantarın tedavisinde etkin olduğu gibi bağırsak mantarlarında da etkindir.

Aloe Veranın nemlendirici özelliği saç derisi için de kullanılmaktadır. Deriyi yumuşak tutarak kepek sorununu ortadan kaldırır ve saçın yağlanmadan nemlenmesini sağlar. Ayrıca saç diplerindeki sivilceler ve kızarıklıkları da iyileştirir. Kolajen ve keratin üretiminin artmasına yardımcı olduğu için saçları besler ve koparak kırılmaların önüne geçer.

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Aloe Vera’nın kullanım alanı oldukça geniş, buna bağlı olarak kullanım şekli de oldukça fazladır. Aloe vera krem çeşitleri, cilt temizleyici, bakım serumları, makyaj malzemeleri ve vücut losyonlarında kullanılır. En yaygın ve pratik kullanım şekli ise bitkinin gelişmiş yapraklarının kesilip içerisindeki jelin yüze uygulanmasıdır. Kesilen yapraktaki kabuk soyulup içerisindeki jel çıkarılarak direkt cilde uygulanabilmektedir. Yara ve yanıklar, böcek ısırıkları, sedef ve alerjik reaksiyonlar için de jel formu doğrudan sürülebilir.

Aloe vera jeli, bal ve kil gibi farklı bileşenler ile bir araya getirilerek maske şeklinde cilt bakımında, tatlı badem yağı, Hindistan cevizi yağı gibi besleyici özelliği bulunan bileşenlerle birlikte de saç bakımında kullanabilirsiniz.