Ağız Kokusundan Kurtulma Yöntemleri

0
56
Görüntüleme

Nefeste oluşan kötü koku önemli ölçüde ağız içi kaynaklıdır. Ağız içi bir enfeksiyon, ilerlemiş bir diş eti hastalığı veya yalnızca ağız içinde birkaç saatten fazla kalmış gıda artıklarına yerleşen parazitler kokuya sebebiyet verir. Ağız kokusunun evvela nedeni teşhis edilmeli ve buna göre tedavisi yapılmalıdır.

Ağız kokusunun diğer sebepleri:

Özellikle sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar,
Şeker hastalığı (aseton kokusu gibidir),
Böbrek yetmezliği (balık kokusu gibidir),
Karaciğer yetmezliği,
Metabolizma bozuklukları (teşhisi zor olabilir, bazen ortaya çıkan kötü bir balık kokusu),
Açlık, diyet, ağız kuruması, oruçlu olmak gibi durumlarda (Sıvı gıda eksikliklerinde vücuttaki yağ ve protein çözünmeye başlar, bu metabolizmanın yan ürünleri kötü ağız kokusu olarak yansır) ağız kokusu görülebilir.

 

Ağız Kokusunu Önlemek İçin:

1- Sakız çiğneyin

Tükürük, ağız kokusu ile savaşmanın en kuvvetli yoludur. İçinde yemek parçacıklarını yerinden söküp mideye gönderecek kuvvetli enzimler, kuvvetli bakteri öldürücü antibiyotikler vardır. Bu sebeple şeker gibi bazı hastalıklarda, bir çok ilacın zararlı etkisi olarak ortaya çıkan kuru ağızlar her zaman kötü kokuludur. Sabahları niçin ağzınızın kötü koktuğunu merak ediyorsanız yanıt buradadır; gece boyunca tükürük salgısı azalır ve ağzınızın içerisindeki yemek parçacıkları uzun süre burada durur. Bakteriler de onları afiyetle kullanır ve çürütür. Böylece sabahları ağzınız kötü kokabilir. Şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgınızı artırarak ağız temizliğinize yardımcı olur. Nane şekerleri ve tatlı sakızlar genelde işe yaramaz ve durumu daha da kötüleştirir. Ancak “xylitol” içeren sakızlar da bu konu da size yardımcı olabilir.

2- Tarçın kullanın

İçeceklerinizde ve uygun yiyeceklerinizde tarçın kullanabilirsiniz. Tarçın ağız içi parazitlerle mücadelede önemli bir silahtır. Eğer var ise tarçınlı şekersiz sakızlar da uygun bir tavsiye olabilir.

3- Daha fazla su için

Özellikle yaşla artan vücut kuruması bir çok yönden dikkat edilmesi gerekli olan bir durumdur. Çok su içmek onlarca diğer yararının yanında dilinizin kurumasını da önleyerek ağız kokusu ile mücadelede önemli bir silah olarak kullanılabilir. Su ağız içerisindeki parazitlerin minimumda tutulması için direk yardımcıdır. Ayrıca tükürük salgısını artırarak da yardımcı olur.

4- Dişlerinizi ve diş etlerinizi koruyun

Diş çürükleri, diş eti iltihapları ağız kokusunun önemli sebeplerindendir. Ağız içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini artıracağı için her zaman ağız kokusuna neden olur. Bu sebeple diş hekiminizin tavsiyelerini muhakkak dinlemelisiniz.

5- Asla burnunuz tıkalı uyumayın

Sinüzit gibi hava yolu rahatsızlıkları ve burun tıkanmasına sebep olan diğer durumlar geceleri ağızdan nefes almamıza neden olur. Bu durum ağzı ve boğazı kurutarak parazitlerin üremesi için ideal bir ortam oluşturur. Azalan tükürük salgısı durumu daha kötü hale getirir. Bu sebeple kesinlikle burnunuz tıkalı uyumamalısınız.

6- Basit şeker tüketiminizi azaltın

Beyaz un, beyaz şeker, glukoz/ fruktoz şurubu ile tatlandırılmış tüm hazır gıdalar ağız içerisindeki parazitler için inanılmaz bir hazinedir. Bu tür şekerleri çok basit kullanarak hızla çoğalırlar. Basit şekerler (atıştırmalık tüm şekerli gıdalarda olduğu gibi) diş çürüklerine neden olur ve ağız sağlığını büyük bir sürat le bozarlar. Bu sebeple basit şeker tüketiminizi azaltmalısınız. Bu da su içmek gibi size onlarca yararın yanında ağız kokunuzun azalmasına da yardımcı olacaktır.

7- Lokmaları iyi çiğneyin

Bu sayede yiyeceklerle tükürük salgısı iyice karışır ve ağızda yemek parçası kalma olasılığı düşer. Daha çok çiğneme hareketi daha çok bakterinin yerinden koparak mideye gitmesine yardımcı olur.

8- Diş ipi kullanın

Diş ipi sayesinde fırçanın çıkaramadığı yerlerdeki bakteri ve yemek artıklarını sökebilirsiniz. Özellikle diş gövdeleri arasındaki dar bölgeler de biriken yemek artıkları hızlı bakteri çoğalmasına neden olabilir.

9- Sigara içmeyin

Sigara içmek ağız kuruluğuna neden olduğundan ağız kokusuna sebebiyet verir. Ayrıca başka bir ağız kokusu sebebi olan diş eti hastalıklarına da zemin hazırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz