Adrenalin Tutkunları İçin En Çılgın Aktiviteler:

0
497
Görüntüleme

Hayatından heyecanı, eğlenceyi ve yüksek adrenalini eksik etmeyenlerin, kimsenin denemeye bile cesaret edemediği ekstrem sporları yapıyorlar. Çoğu spora göre daha fazla risk ve adrenalin isteyen bu sporlar, macera sevenlere unutulmaz hazlar yaşatıyorlar. Bu yazıda, en çılgın ve heyecan uyandırıcı 8 aktivite sergileniyor.

1. Volkan Kayağı (Nikaragua/Leon)

Snowboardla karda kaymak, pek çok insan için eğlence olarak görülebilir. Küçük büyük herkesin fazla bir riske girmeden yapabildiği bu spor dalının bir de volkan külleri üstünde kayma çeşidi bulunuyor. Snowboardla kaymayı bir tutku haline getirenler, daha da ileri giderek Nikaragua’nın Leon şehrine seyahat ediyorlar.

Leon şehrinde yanardağlar bölgesi bulunuyor. Çılgın snowboard meraklıları, küllerle kaplı dağdan snowboardlarıyla aşağı doğru kayıyorlar. Son derece çılgın ve tehlikeli olan küllerin üstünde kayma hızı 90 km’ye kadar uzanıyor.

2. Yamaç Paraşütü (Fethiye, Adıyaman, Erzincan, Kaş)

Adrenalin ve macera tutkunlarının en sevdiği aktivitelerden bir tanesi olan yamaç paraşütü, gökyüzünde bir kuş gibi süzülme hissi veriyor. Macera tutkunları, ortalama bin metrenin üstündeki tepelerin yamaçlarından aşağı atlıyorlar. Açılan paraşütle, gökyüzünde süzülerek, yeryüzünü kuşbakışı olarak izliyorlar. Bunun için uzman olmak gerekmiyor.

Türkiye, yamaç paraşütü bakımından zengin lokasyonlara sahip bir ülkedir. Fethiye-Babadağ, Adıyaman-Nemrut Dağı, Erzincan-Munzur Dağları, Kaş-Asas Tepesi ön plana çıkan yerlerdir.

3. Bungee Jumping (İstanbul, Çeşme, Fethiye)

Bungee Jumping, ekstrem sporları içinde adrenaline tavan yaptıran ve büyük cesaret isteyen spor dalıdır. Yüksek bir köprüden ayağa bağlanan esnek bir halatla sporcu kendisini aşağı bırakıyor. Yerle arasında 2-3 metre kala tekrar yukarı çıkıyor.

Ömründe bir defa da olsa böyle bir çılgınlık yapmak isteyenler için; İstanbul-Zeytinburnu, Çeşme-Aya Yorgi, Fethiye-Ölüdeniz gibi yerlerde atlama noktaları bulunuyor.

4. Buz Tırmanışı (Erzurum, Finlandiya, Japonya, Çin)

Dağ tırmanışını zor ve imkansız gibi düşünenler bunun bir de buz üstünde yapıldığında ne diyecekler? Kaya ve dağ tırmanışında dağcılar deneyim ve dayanıklılıklarını gösterirken, buz tırmanışında yalnızca güç, cesaret ve dayanıklılıklarını gösterebiliyorlar.

Klasik dağ tırmanmaya daha heyecan ve risk katmak isteyenler, çivili ayakkabılarıyla ve buz kazmalarıyla buzdan tepeyi aşmaya çalışıyorlar. Buz tırmanışı Türkiye’de Erzurum-Palandöken; dünyada Finlandiya-Kitsiputous Şelaleleri, Japonya-Taroshi Şelaleleri, Çin-Longchuang gibi ender yerlerde yapılabiliyor.

5. Serbest Düşüş/ Skydiving (İstanbul, Fethiye)

Adrenalin tutkunları için paraşütle atlama yeterli gelmiyor. Belirli bir yükseklikten atlayıp, hemen paraşütü açıp, süzülerek inmek onları kesmiyor. Daha fazla heyecan ve risk arayanlar daha yükseklerden atlayıp, paraşütü açmadan serbest düşüşü deniyorlar. Bu atlayış genelde grup halinde yapılıyor. Paraşütlerini açmadan gökyüzünde geometrik şekil oluşturan grup, binlerce metre yükseklikte süzülüyorlar.

Serbest düşüş, Türkiye’de en çok Fethiye Bölgesinde yapılıyor. Bu spor İstanbul da dahil pek çok yerde yapılıyor.

6. Kanatlı Tulum Uçuşu/Wingsuit (Muğla, Erzincan)

Yüzyıllardır insanlar bir kuş gibi gökyüzünde süzülmenin hayalini kurmuşlardır. Bu hayali uçaklar, paraşütler de kesmemiş muhakkak kendileri deneyimlemek istemişlerdir. Bu bilgi birikimi en eğlenceli, heyecanlı ve bir o kadar da riskli olan kanatlı giysi uçuşu spora sağlıyor. Yarasa uçuşu olarak da adlandırılan bu sporda, özel kanatlı giysi ile yüksek bir yamaçtan atlayarak, havada süzülüyor.

Bu uçuş Türkiye’de en çok Muğla-Fethiye ve Erzincan-Kemaliye’de yapılıyor.

7. Rafting (Artvin, Muğla, Düzce, Rize)

Su debisi yüksek, çılgın akan ve kontrolün zor olduğu bir nehirde botla hakimiyeti sağlamak! Birçok insanın yanından bile geçemeyeceği bir durumdur. Fakat, macerayı ve adrenali tavanına kadar yaşamak isteyenler rafting yapmaktan çekinmiyorlar. Vahşi bir boğa üstünde durmak gibi, bottan düşmemek adına nehirle savaşıyorlar.

Yurt dışına çıkmadan, Artvin-Çoruh Nehri, Muğla-Dalaman Çayı, Rize-Fırtına Vadisi, Düzce- Melen Nehri mükemmel rafting alanlarıdır.

8. Wing-Walking (ABD)

Tek ya da çift kişilik uçağın üzerinde sabitlenerek, havada süzülmek her insanın yapacağı bir iş değildir. Adrenalin tutkunları, uçağın kanatlarına sabitlenerek ya da koridor oluşturularak, 300 km hızla giden uçağın tepesinde seyrediyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz