ADET LEKESİ ORUCU BOZAR MI?

0
1586
Görüntüleme

Oruç tutmak isteyen kadınların en çok merak ettikleri konu niyet ettikten sonra gelen adet lekesi durumunda orucun bozulup bozulmadığı dır. Yazımızın devamında oruçluyken adet olma hakkında en çok sorulan soruların yanıtlarına ulaşacaksınız.

Kısa öz yanıt vermek gerekirse evet. Yalnız bunu değiştiren pek çok etkende olabilir. Mesela adet tamamlandıktan sonra kan gelmesi orucu bozmaz.

Adet kanamaları kadınlarda farklı renklerde görülebilmektedir. Ortalama olarak altı farklı renkte olabilecek olan adet kanamalarının hepsine hayız kanı adı verilmektedir.

Oruç tutmak için niyet eden kadınlarda hayız kanının veya herhangi bir akıntının kesinlikle olmaması gerekiyor. Böyle durumlarda kişinin orucu kabul olmaz. Adet lekesi orucu bozan durumlar arasında yer aldığı için, bayanların adet dönemlerini iyi bir biçimde hesaplamalı ve oruçlarını bu hesaplamalara göre tutmalıdır.

Oruç tutmaya niyet etmiş kadınlarda oruçlu iken oluşan lekelenmelerde orucunu hemen bozmaması gerekiyor. Eğer kanama miktarı bir nohut büyüklüğünde ise oruç bozulur. Fakat adet kanamasının nohut büyüklüğünden daha küçük olmasında oruç bozulmaz ve kazasının kılınmasına da lüzum kalmaz.

Her kanama adet kanaması değildir. Bu sebeple bayanların gelen kanamanın ne olduğunu anlamadan orucunu bozmaması gerekiyor. Adet süresi 3 ile 10 gün arasında değişmektedir. 3 günden önce gelen ya da 10 günden sonra gelen kanamalar, artık adet görmeyen veya henüz hiç adet olmamış bayanlarda olan kanamalar adet kanaması değildir.

Bu kanamalar bayanlarda oruç tutmaya niyet ettikten sonra gerçekleştiğinde oruç bozulmaz. Belirtilen kanamaların dışında gerçekleşen ve oruç tutmaya niyet ettikten sonra olan adet lekesi kişinin orucunu bozar.

Adet Dönemimde En Çok Sorulan Sorular:

Adet öncesi kahverengi akıntı orucu bozar mı? Evet!

Adet olma dönemine girdiğiniz için, oruç tutmanız uygun değildir. Beyaz akıntı gelene kadar beklenmelidir.

Oruçluyken leke gelirse oruç bozulur mu? Evet!

Leke gelmesi regl oluşumu manasına gelir. Bu durumlarda yeme içmeye devam edilir. Edepten dolayı gizli şekilde yenilip içilmesi daha makbuldur. Yalnızca şuna dikkat edilmesi gerekir. Dinimizce kabul gören adet dönemi 10 gündür. Bu sürenin dışına çıktıktan sonra olan lekelenme durumları orucu bozmaz.

Peki leke görünce oruç bozulur mu?

yukarda bahsettiğim gibi, ne zaman lekeyi gördüğünüze bağlı. Adet öncesi ise evet sonrası için hayır. Adet tamamlandıktan sonra kan gelmesi orucu bozmaz.

Ara kanama orucu bozar mı?

Aynı cevap bunun içinde geçerli. Adet süresi 10 gün olarak kabul edildiğinden ne zaman ara kanama olduğu önemlidir. Adet sonrası olan bir kanama ise diğer bir hastalık sayılır ve oruç tutulur.

Adet lekesi gelirken oruç tutulur mu? HAYIR!

Niyetliyken adet olunursa oruç tutulmaz. Adet 3 ile 10 gün arasında süreceği için o zamana kadar özür sayılır ve normal yeme içmeye devam edilir.

Adetin son günü oruç tutulur mu? HAYIR!

Aslında buna kendiniz karar vermelisiniz. Normal zamanlarda adetiniz kaç gün sürer? örnek vermek gerekirse sizin adetiniz düzgün olarak 6 gün sürüyor diyelim. Tam 6. Gün kan geldiyse oruç bozulur ama 8. Gün oldu diyelim o zaman bozulmama ihtimali vardır. Ama size tavsiyem riske atmayın ve orucunuzu kaza yapabilmek için erteleyin.

Sarı akıntı orucu bozar mı? EVET!

Sarı lekelenme ya da akıntı hangi dönemde oluyor? Şayet adet zamanındaysa oruç bozulur, adetten sonra olan bir akıntıysa oruç tutulur. Regl dönemimde pek çok renkte akıntı olabilir. Kırmızı, sarı, toprak rengi, siyah, yeşil, kirlimsi gibi renklerde görülen akıntı adet kanaması olarak sayılır ve bu dönemlerde oruç tutulmaz. Ta ki, safi beyaz renk görene kadar oruç tutulup namaz kılınmaz.