Adet Döngüsünde Kadınların Vücudunda Günden Güne Meydana Gelen Değişiklikler

0
172
Görüntüleme

Contents

Kadınlar olarak her ayın belirli günlerinde regl oluyoruz. Regl öncesi döneme ise PMS adı veriliyor. Bu dönemde yaşanan hormonal değişiklikler ise bazı durumlara neden olabiliyor.

Kadın vücudu farklı miktarlarda östrojen ve progesteron hormonları üretir. Bunlar cilt lekeleri, iyi değil ruh halleri ve periyod zamanlarında ağrıya neden olabilir. Daha önce de yapılan pek çok araştırmada bayanların regl ve PMS zamanlarında hormanlarında değişiklik olduğu ve bu sebeple de ruh hallerinin değiştiği gözlemlendi. Peki tüm bu hormonal değişiklikler bir ay boyunca kadınları nasıl etkiliyor. Gün gün, kadın vücudunda yaşanan değişiklikleri sizler için listeledik.

Döngünün 1. ve 5. günleri: Vücudun farklı bölgelerinde kanamalar olabilir


– Döngü, dönemin ilk gününde başlar. Bu sırada rahim döllenmemiş yumurtalardan kurtulur ve vücut fazla miktarda hormon, prostaglandin üretir. Bu da hem karın hem de sırt ağrılarına neden olabilir.

– Döngünün bu günlerinde bazı kadınlar burun kanaması geçirebilir, bunun sebebi vücuttaki kan basıncının normalin üzerine çıkmasıdır. Bu da kılcal damarların şişip patlamasına neden olabilir.

– Ciltteki lekeler ağır ağır kaybolur ve cildin yağlılığı önemli ölçüde azalır. Aynı zamanda, çok hoş olmayan bir etki ortaya çıkar; cilt çok hassas hale gelir.

– Döngünün başında, kanda çok az östrojen vardır, bu nedenle pek çok kadın enerji eksikliği hisseder ve normalden daha hızlı yorulur.

– Akıntıda (pıhtılaşmanın sonucu olan) kan pıhtıları belirebilir. Vücudun kendisini aşırı kanamadan muhafaza etmeye çalışmakta olduğu şey budur.

– Sürenin sonuna yaklaşıldığında uterusta depolanan eski kan, parlak bir renkten kahverengiye dönüşebilir.

6-13. günler: İnsanlarla iletişim kurmak için en iyi zamandır


– Östrojen seviyesi artar, enerjiyi yükseltir ve bayanların faaliyetleri daha aktif hale gelir.

– Hormon seviyesi dengelenmeye başladığından insanlarla iletişim daha kolay bir hal alır. Ayrıca bayanların adet döneminden hemen sonra daha empatik olduğuna ve 6. Hislerinin kuvvetlendiğine inanılıyor.

– Bu süre zarfında, yumurtalıklarda yeniden hareket başlar ve vücut gebe kalma olasılığına hazırlanır.

14-15. günler: Algılar açılır, öğrenme kolaylaşır


– Yumurtanın olgunlaştığı ve gebe kalma olasılığının en yüksek olduğu zamandır. Bu işlem 2 günden fazla sürmez ve bu zamanda östrojen seviyesi en yüksek noktadadır.

– Bu günlerde bayanların cildi pürüzsüz, mat ve kadife bir hal alır. Aynı zamanda, libido da en üst düzeye ulaşır.

– Östrojen yoğunluğunun yüksek olması sebebiyle, sözde “örtük hafıza” (bir kişinin geçmiş deneyimlerine dayanarak eylemlerde bulunduğu ancak bunu anlamadığı zaman) gelişir. Sonuç olarak, pek çok işlem otomatik olarak gerçekleştirilir.

– Bu sebeple, bu zaman araba kullanmak veya bir dil öğrenmek gibi becerileri uygulamak için en iyi süreçlerden birisi olarak kabul edilir.

– Östrojen, anıların depolanmasına dahil olan hipokampusu aktif olarak etkiler.

– Hormonlar ayrıca beyindeki, özellikle korkudan duyguları işlemekten sorumlu olan amigdalaya da etki ederler.

– Kandaki östrojen dengesi doruğa ulaştığında bir kadın kritik durumlarda en iyi kararları verebilir.

16.-28. günler: Vücuttaki tüm işlemler azalır


– Yumurtlama süreci biter ve corpus luteum adı verilen bez, progesteron hormonu salgılar. Bu hormon nedeniyle tüm vücut sistemleri yavaşlar. Birçok kadın şişlik yaşar, cilt yağlı hale gelir, % akneler oluşabilir. Döngünün başlamasına ne kadar yakınsanız, bu işaretler o kadar belirgin hale gelir.

– Libido azalır ve adet öncesi sendromu kendisini en iyi biçimde gösterir. Göğüsler de daha hassas hale gelir.

– Östrojen seviyesi ağır ağır azalır ve döngünün sonuna kadar en alt noktaya ulaşır. Östrojen korku ile baş etmeye yardımcı olduğu için, kaygı hissi genelde adet öncesi ve doğum sonrası dönemlerde artar. Adet öncesi dönemde duyguları kontrol etmek daha zor hale gelir.

– Tüm bu sürecin sonunda eğer gebe kalınmamışsa, döngü tekrarlayarak devam eder.

İlk Gece Kanaması Nedir? Gerdek Gecesi Kanama Nasıl Olur?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz