5 Adımda Günlük Cilt Bakımı Rutini

0
509
Görüntüleme

Cilt bakımı düzenli şekilde cildinizi temizlemek veya pek çok ürünü kullanmak demek değildir. Güzel bir cildin sırrı daha sağlıklı ciltten geçer. Bu da cildi hem içten hem de dıştan beslemeniz gerekli olduğu manasına gelir. Yani cildinize bakmak için kendinize de bakmalısınız. Çok yağlı ve sağlıksız yiyeceklerden kaçınmalı, muhakkak günlük ihtiyacınız kadar su içmeli, asitli içeceklerden uzak durmalısınız.

Cilt bakımı herkes için farklıdır ancak herkes için muhakkak gereklidir. Öncelikle cilt tipinize uygun ürünler tercih etmelisiniz. Yağlı, kuru veya karma ciltlerin günlük rutininde farklı ürünler kullanılır.

Adım 1: Temizleyin

Cilt bakımının ilk adımı cildi temizlemektir. Bakım öncesi ve gece yatmadan önce cildinizi temizlemeli ve ona nefes alabilmesi için zaman tanımalısınız. Cilt temizliğinin birkaç aşaması vardır. İlk aşama makyajın temizlenmesi ve ciltteki yağın temizlenmesidir. Yüzünüzü temizlerken öncelikle makyajınızı temizlemelisiniz. Bunun için makyaj temizleme mendili, makyaj temizleme sütü ya da suyu kullanabilirsiniz.

Makyajınızı temizledikten sonra yüzünüzü yıkamak için ise köpük veya jel yüz yıkama ürünlerini kullanabilirsiniz. Bu işlemi temizleyiciyi yüzünüze elleriniz ile masaj yaparak yayabilir veya makyaj temizleme pedlerini kullanabilirsiniz. Bu sayede cildinizde makyajınızdan kalan kirin ve yağın tamamını temizleyebilirsiniz.

Yüzler temizlendiğine göre artık ölü deriden kurtulma zamanı. Bu sayede cildimiz tam manası ile temizlenmiş olacak. Bunun için de peeling yerine getirmemiz gerekmektedir. Peeling sayesinde cildimizde kalan ölü derileri, gözeneklerin arasına sıkışan kirleri ve yüzümüzü yıkadıktan sonra bile bir biçimde orada kalmayı başaran makyaj kalıntılarını saf dışı bırakıyoruz.

Peeling işleminden sonra cildiniz çok daha parlak olurken, tıkanmış gözenekleriniz açılacak, siyah noktalardan kurtulmak için mücadeleniz çok sağlıklı bir hal alacaktır.

Adım 2: Gözenekleri Sıkıştırın

Açılan gözeneklerin sıkıştırılması temizlenen yüz için yapılacak yüz bakımın ikinci aşaması. Tonik veya toner denilen ürünler bu görevi üstlenip cildinizin sıkılaşmasına yardım edecektir. Tonik seçiminde cilt türü son derece önemlidir. Çünkü cildi kurutan bir üründür ve eğer cildiniz çok hassas ise yanlış ürün kullanımı size arzu ettiğiniz faydayı göstermek yerine cildinizi tahriş edebilir. Kuru bir cildiniz var ise kullanacağınız toniğin nemlendiricili olması, yağlı bir cildiniz var ise toniğinizin yağ ilavesiz olması gerekir.

Adım 3: Besleyin

Cildimiz tertemiz, sıkı ve bakımın devamı için hazır. Cildimizi yağlarından ve kirlerinden arındırdık, artık ona ihtiyacı olan yararlı besini verme zamanı. Bunun için hücre yenileyici özelliği olan ampul ve serumlar kullanabilir, nemlendirici maskeler ile beslemeyi tamamlayabiliriz.

Kırışıklık karşıtı, DNA yenileyici, leke giderici ve pek çok farklı özelliği olan serumlar kullanabilirsiniz. Cildinizin ihtiyacına yönelik olarak serumunuzu seçebilir, buna ilave olarak E vitamini de kullanabilirsiniz.

Adım 4: Nemlendirin

Gelelim dördüncü aşamamıza. Eğer cilt bakımını akşam yatmadan önce yapıyorsanız, sizin için son aşama olarak kabul edilebilir. Bu adımımız nemlendirme. Göz etrafındaki cilt çok daha hassas olduğu için nemlendirmeyi göz çevresi ve yüzün geri kalanı olarak iki farklı şekilde yapacağız ve farklı malzemeler kullanacağız. Gözünüzün etrafındaki bölgeyi yatıştırmak, sıkılaştırmak ve parlaklık sağlamak amacıyla bir göz çevresi kremi ve yüzünüzün geri kalanı için cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

Adım 5: Koruyun

Ve geldik son adıma. Korumak! Eğer cilt bakımınızı gün içerisinde yaptıysanız ve sonrasında dışarı çıkacaksanız mutlaka güneş kremi ile cildinizi korunmanız gerekiyor. Yaz, kış cilde uygulanması gereken güneş kremi ile yüzünüzü zararlı ışınlardan koruyabilirsiniz.

Dilerseniz yüz için üretilen güneş kremlerini kullanabilir, dilerseniz ten rengi ile uyumlu ve dengeleyici özelliği olan güneş kremlerini tercih edebilirsiniz.