Siyah Noktalar Nasıl Geçer ?

0
936
Görüntüleme

Contents

Siyah nokta nedir?

Hem erkek hem de kadın cildinde gözüken siyah noktalar esasında bir çeşit akne türüdür. Yüzde en sık gözlemlendi yer, burundur. Siyah noktalar yalnızca % değil, hemde sırtta, göğüste, ensede, kollarda ve omuzlarda da görülebilir.

Siyah noktalar neden oluşur?

Siyah nokta, cildinizdeki foliküllerde tıkanma meydana geldiğinde oluşur. Her folikül, bir kıl ve yağ üreten bir yağ bezi içerir. Sebum adı verilen bu yağ cildinizi yumuşak tutmaya yardımcı olur. Ölü cilt hücreleri ve yağlar, cilt folikülüne açılan boşlukta toplanır ve komedon olarak adlandırılır. Bu folikül açıklığı üzerindeki cilt kapalı kalırsa, beyaz nokta olarak adlandırılır; cilt açıldığında ise havaya maruz kalır ve siyah nokta oluşur.

Siyah noktalara ne iyi gelir?

Siyah noktaların pek çok tedavi yöntemi vardır. Tedavi siyah noktanın yoğunluğuna, diğer cilt sorunları ile beraber bulunmasına bağlı şekilde değişebilir.

 • Dermotozmetik ürünler: Siyah noktaların tedavisi için eczanelerin dermokozmetik bölümlerinde reçetesiz satılan pek çok kozmetik ürün bulunmaktadır. Bu ürünler krem, jel veya maske formunda olabilir ve direk olarak cildinize uygulanır. Siyah nokta oluşumunu önlemek için üretilen kozmetikler salisilik asit, benzoil peroksit ve resorsinol gibi bileşenler içerir. Bakterileri öldürerek, fazla yağı kurutarak ve cildi ölü cilt hücrelerinden arındırarak etki gösterirler. Salisilik asit, cilt üzerine sürülse de emilip kana karışılma ihtimaline karşı kanama riski olanlarda ve hamilelikte dikkatli kullanılması önerilir.

 

 • Reçeteli ilaçlar: Eğer dermokozmetik ürünler, akne ve siyah noktaların tedavisinde yeterli gelmezse hekim tarafından daha güçlü ilaçlar reçetelenebilir. A vitamini içeren ilaçlar, kıl köklerinin tıkanmasını önler ve cilt hücrelerinin daha hızlı toplanmasını sağlar. Bu ilaçlar topikal (direk olarak cilt üzerine) olarak uygulanır ve tretinoin, tazaroten ya da adapalen içerebilir. Doktorunuz ayrıca benzoil peroksit ve antibiyotik içeren başka tür topikal ilaçlar önerebilir. Siyah noktalarınıza ilave olarak sivilce ya da akne kistleri var ise, bu tür ilaçlar özellikle yardımcı olabilir.

 

 • El ile temizleme: Dermatologlar ya da özel olarak eğitilmiş cilt bakımı uzmanları, siyah noktaya sebep olan tıkanıklığı çıkarmak için yuvarlak halka biçiminde siyah nokta çıkarıcı adı verilen özel bir alet kullanır. Çok küçük bir açıklık yapıldıktan sonra, doktor, tıkanıklığı gidermek için çıkarıcı ile basınç uygular.

 

 • Mikrodermabrazyon: Avrupa ve Amerika’de 1990’lu senelerden beri kullanılacak olan bir hayli popüler bir tedavidir. Cerrahi olmayan bir yöntem olup, kimyasal ve lazer harici mekanik olarak cilt soyulması işlemine denir. Ağrısız alternatif bir tedavi yöntemidir. Cilt hasarlarının giderilmesinde, cildin genç görünüm kazanmasında hızlı ve konforlu bir uygulamadır.Yoğun yaşam temposu içinde kısa süreli ve kolay uygulama olması ve iyileşme süresi gerektirmemesi popülerliğini arttırmıştır. Mikrodermabrazyon sırasında, bir doktor ya da cilt bakımı uzmanı, cildinizin üst katmanlarını zımparalamak için pürüzlü bir yüzey içeren özel bir alet kullanır. Cildin zımparalanması, siyah noktalara sebep olan tıkanmaları giderir. Bu yöntem yalnızca siyah nokta tedavisinde değil hemde akne tedavisinde, akne ve cilt lekelerinin giderilmesinde kullanılır.

 

 • Kimyasal peelingler: Peeling kelimesi dilimize İngilizceden girmiş olup soymak manasına gelir. Kendi kendinize uygulayabileceğiniz hafif türde peelingler eczanelerde dermokozmetik bölümlerinde bulabilirsiniz. Kimyasal peelingler ise ancak bir dermatolog veya cilt uzmanı tarafından uygulanır. Kimyasal peeling tıkanmaları giderir ve siyah noktalara katkı sağlayan ölü cilt hücrelerini uzaklaştırır. Peeling sırasında, cilde kuvvetli bir kimyasal çözelti uygulanır. Zamanla cildin üst katmanları soyulur ve altındaki pürüzsüz cildi ortaya çıkartır.

 

 • Lazer ve ışık terapisi: Lazer ve ışık terapileri, yağ üretimini azaltmak ya da bakterileri öldürmek için küçük yoğun ışık demetleri kullanır. Hem lazerler hem de ışık ışınları, cildin üst katmanlarına zarar vermeden siyah nokta ve akneleri tedavi etmek için cildin yüzeyine ulaşır.

Siyah noktalar nasıl geçer?

Aşağıdaki fikirlerden bazılarını deneyerek siyah noktaları önleyebilirsiniz. Siyah noktalarınız kendi kendinize uyguladığınız tedavilere cevap vermiyorsa veya cildiniz aşırı hassas veya alerjik ise mutlaka bir uzmana danışın.

 • Düzenli yıkayın: Yüzünüzü uyandıktan sonra ve yağ birikmesini gidermek için yatmadan önce yıkayınız. Günde iki defadan fazla yıkamak cildinizi tahriş edebilir ve aknenizi daha da kötüleştirir. Cildinizi yıkarken kızartmayan ya da tahriş etmeyen yumuşak bir temizleyici kullanın. Bazı akne temizleme ürünleri, P. Acnes bakterilerini öldüren antibakteriyel bileşenlere sahiptir.
  Yağsız ürünler kullanın: Yağ içeren herhangi bir ürün yeni siyah noktalara katkıda bulunabilir. Sorununuzu daha da kötüleştirmemek için yağsız makyaj malzemeleri, nemlemdiriciler ve güneş kremleri seçin.
 • Peeling ürünlerini deneyin: Peeling süngerleri ve maskeleri ölü cilt hücrelerini yüzünüzden alır ve siyah noktaların azalmasına yardımcı olabilir. Cildinizi tahriş etmeyen ürünler arayın.
 • Yastık kılıflarınızı sık değiştirin: Bazı kaynaklarda yastık kılıflarını sık değiştirmenin akne ve siyah nokta ile mücadelede etkili olduğu belirtilir. Bu kaynakların iddiasına göre yağlı bir cilde sahipseniz yastık kılıflarınızda yağ ve kir birikir ve bu durum da akne gelişimi için bakteriyel ortam hazırlar. Bu riskin önüne geçmek için haftada bir kez yastık kılıflarının değişmesi yeterli olacaktır.

Siyah noktalar için maske

Siyah noktalardan kurtulma evde yapabileceğiniz basit birkaç maske ile mümkündür. Burada en önemli kural, bu maddelerden birine alerjiniz olup olmadığını çok ufak bir alan üstünde daha önce denemeniz gerektiğidir. Evde bulunan malzemelerle yapılacak olan maskelerden bazıları şu biçimde sıralanabilir:

 • Bal maskesi: Bir miktar balı bir kaba koyup sıcak su içine oturtun. Ilınan fakat fazla ısınmayan balı, siyah noktaların üzerine sürün. Daha iyi neticeler almak için gece bu biçimde yatabilirsiniz. Bal doğal bir antiseptik olduğu için noktaların içindeki mikroplardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

 

 • Limon maskesi: Limon suyu, ölü cildi gidermek için kullanılacak olan alfa-hidroksi asit (AHA) sitrik asit içerir ve tıkanmış gözenekleri açmak için uygundur. Limon suyu hemde cilt sağlığını iyileştirmek için kolajen üretimini uyaran bir antioksidan olan C vitamini bakımından da zengindir. Yarım limonu cam ya da seramik kaseye sıkın. Pamuk parçasını limon suyuna batırın ve siyah noktalara uygulayın. Soğuk su ile durulamadan önce en az 10 dakika kurumasını bekleyin ya da bir gecelik işlem olarak açık bırakın ve sabah yüzünüzü durulayın. Limon suyu tedavisi günde bir kez kullanılmalıdır.
  Bal ve limon maskesi: Bal ile limon maskesini beraber uygulayabilir ve daha etkin sonuç alabilirsiniz. Bunun için 1 tatlı kaşık balı yarım limon suyuna ekleyip siyah noktalara uygulayabilirsiniz.

 

 • Karbonat maskesi: 1 yemek kaşığı karbonatı az su ile macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın ve sorunlu bölgeye uygulayıp 10 dakika kadar bekleyin. Ardından yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Bu maskeyi haftada bir veya iki kere yapabilirsiniz.
  Yulaf ve yoğurt maskesi: 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi veya una, 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyerek karıştırın. Daha sonra, parmaklarınız veya bir pamuk yardımı ile karışımı yayıp 20-25 dakika yüzünüzde beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

Burundaki siyah noktalar nasıl geçer?

Herhangi bir dermatolojik probleminiz yoksa ve yalnızca burnunuz üstündeki siyah noktalardan şikayetçiyseniz doğal maskeler haricinde, eczane ve kozmetik dükkanlarında satılan burun bantlarını deneyebilirsiniz. Burun bantları öncesinde buhar banyosu yaparak gözeneklerinizi genişletebilir siyah noktaların daha kolay çıkmasını sağlayabilirsiniz.