18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ: ROTAMIZ TARİH !

0
305
Görüntüleme

18 Mart tarihi Türk ulusu için neden bu kadar önemli? Hepimizin bildiği gibi geçmişinde yurdumuz bir hayli zor dönemler geçirdi ve bu zor dönemlerin getirdiği esaretten kurtulmak için millet olarak tek yürek olup, Dünya’da eşine ender rastlanılan bir mücadele verdik. Bugün bu destansı mücadeleyi esaret altından tam anlamıyla kurtulmamızın anısına Kurtuluş Savaşı olarak anıyor ve savaşın neticesinde elde ettiğimiz zaferi coşku ile kutluyoruz. İşte bu zaferin, bu destansı mücadelenin ateşinin yakılmasında en büyük etki Çanakkale Cephesi’nde yüz binlerce askerimizin kendisini vatanı uğruna feda etmesi ve akabinde elde ettiğimiz zaferdir.

Çanakkale, arkasında bıraktığı hikayelerle bize büyük dersler vermekte. Türkiye Cumhuriyeti’nin var olmasında çok büyük bir paya sahip olan Çanakkale, yıkılmak üzere olan bir devletin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesini göstermekte. 250.000 Türk evladının şehit düştüğü Çanakkale savaşının izlerini çağımızda de görebilmek mümkündür. Her yıl 18 Mart tarihinde Çanakkale Zaferi yıl zamanlarında hem yerli hem de yabancı pek çok kişi Çanakkale’ye gelerek şehitlerine dua etmektedir.

18 Mart’ta Çanakkale’de gezilecek yerleri sizler içim derledik.

Çanakkale Şehitleri Anıtı:

Çanakkale deniz ve kara savaşlarında toplam 250,000 Türk askeri şehit olmuştur. Geri dönemeyeceklerini bile bile şehadete doğru yürüyen bu askerler bizlerin bugün yaşadığımız bağımsızlığın ve özgürlüğün sembolleridir. Türk halkı, Çanakkale’de şehit düşen askerlerini unutmamak, her sene sevgi ve saygı gösterebilmek için Çanakkale Boğazı’nın girişine Çanakkale şehitleri Anıtı’nı inşa etmiştir. Anıtı ziyaret ettiğinizde duygulanmamak mümkün değil. Bugün hala Çanakkale’nin geçilmez, geçilemez olduğunu bize göstermekte.

Akbaş Şehitliği:

İtilaf Kuvvetleri’nin hem havadan hem karadan hem de denizden saldırdığı Akbaş şehitliği, binlerce askerimizin mermi dahi atmadan şehit olmasına neden olmuştur. Çanakkale Zaferi sırasında çok büyük bir etkiye sahip olan Akbaş Limanı bugün şehitlik olarak karşımıza çıkmakta. Diğer şehitlikler kadar ziyaretçi almayan Akbaş Şehitliği, vatan evlatlarımızın sonsuz mabedi olmuştur.

Soğanlıdere Şehitliği:

Soğanlıdere, Çanakkale savaşlarında çok önemli bir yere sahipti. Bu mevkiide kurulmuş olan hastane savaş sırasında yaralı askerlerin tedavi edilmesini sağlıyordu. Tedavisi başarılı olanlar savaşa devam ederken şehit olan askerler alan içerisinde bulunan şehitliğe defnediliyordu. Şehitlik alanında bulunan anıt, hava bombardımanı sırasında şehit olan bir onbaşı ve 9 er anısına yaptırılmıştır.

 

Çanakkale Şehitleri Müzesi:

Her yıl 18 Mart tarihinde yurdun dört bir yanından Çanakkale’ye ziyaretler yapılmaktadır. Gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine herkes Çanakkale’ye adeta akın etmektedir. Çanakkale Savaşı sırasında toplanan, savaşta kullanılacak olan silahlar, askerlerimize ait araç ve gereçler Çanakkale’de bulunan bu müzede sergilenmektedir. Müze adeta sizi savaş dönemine götürüp muhafaza ve müdafaanın nasıl yapıldığını göstermektedir.

Conk Bayırı Mehmetçik Park Anıtı Kemalyeri Yazıtı:

Çanakkale’de adım attığınız her yer adeta tarih kokmaktadır. Conk Bayırı’na girdiğinizde savaşların yapıldığı siperleri görme olanağına sahip olabilirsiniz. Şehit olan mehmetciklerimizin sonsuza kadar unutulmaması için inşa edilen Mehmetçik Park Anıtı, askerlerimize saygı, sevgi ve minnetimizin bir göstergesidir.

Büyük Anafarta Şehitliği:

Küçük bir köyde bulunan Anafarta Şehitliği, diğer şehitliklere nazaran biraz uzak mevkiide yer alıyor. Bu neden çok fazla ziyaret edilmediğini ve bakımsız kaldığını görmekteyiz.

Çanakkale’yi yolunuz düştüğünde değil, her zaman isteyerek gidin. Yeni nesillerin de Çanakkale Zaferi ruhuna sahip olması, bu vatanın kolay bir şekilde alınmadığını gösterin. 250,000 asker, bugün rahat bir şekilde yaşayabilmemiz için hayatını 100 yıl önce feda etti. Saygı, sevgi ve minnet ile…

“ÇANAKKALE GEÇİLMEZ !”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz