15 Madde’de Alyans ve Tektaş Seçim Önerisi

0
1715
Görüntüleme

Hayatının dönüm noktasını, belki de o büyülü soru ve alacağın yanıt ile beraber yaşayacaksın. Günümüzde adet olduğu üzere, evlenme teklifi sırasında tektaş yüzük ile o özel anları ölümsüzleştirecek, alyans ile de birbirinize bağlılık yemini edeceksiniz. Peki bu kadar anlamlı yüzükleri nasıl seçeceğini biliyor musun? 15 maddede senin için özetledik:

Tektaş Seçmenin Püf Noktalarını Bilmeden O Önemli Soruyu Sorma!
Hayatını birleştirmek istediğin kadına “tek ve benzersiz” olduğunu hissettirecek bir hediye ile evlenme teklifi eden beylerin, tektaş seçerken bilmesinde fayda olduğunu düşündüğümüz bazı püf noktaları var. Sırayla inceleyelim:

1- Parmak Ölçüsü: Sürpriz bir evlenme teklifinden önce, yüzüğü hediye edeceğin kişinin parmak ölçüsünü gizlice almakta fayda var. Unutma ki tektaş yüzük, teklif sırasında sağ elin yüzük parmağına takılır. Yani ölçüyü o parmağa göre alman gerekmektedir. Daha sonra alyans ile beraber tektaş da sol elin yüzük parmağına geçer.

2- Elin Yapısı: Yüzüğü takacak kişinin el yapısı, seçeceğin yüzüğün biçimini etkileyecek. Mesela kısa parmaklı birine, hem eli hem de parmak boyunu daha da kısa göstereceği için çok büyük taşlı bir tektaş önermiyoruz. Bunun yerine küçük veya orta büyüklükte, oval taşlı yüzükler ideal bir seçim olacaktır. Büyük taşlı yüzükler büyük elli, kalın parmaklı kadınlara daha çok yakışacaktır.

3- Taşın Çeşidi: Tektaş alırken yüzüğün üstündeki taşın cinsi de önemli. Elbette tektaşta en çok pırlanta tercih edilse de, yüzüğü takacak kişinin tarzına göre zümrüt, swarovski, yakut, elmas, safir gibi farklı renklerdeki taşları da seçebilirsin.

4- Montür Seçimi: Montür, yüzükte taşı tutan kısımdır ve taşın yüzüğe yerleşme biçimini ve yüzüğün modelini belirler. İnce ya da kalın tırnaklı olarak çeşitlenen montürlerde genelde 4 ya da 6 tırnak bulunmaktadır. Taşın ilk planda olduğu yüzüklerde, montür ince ve çok tırnaklıdır. Taşın ikinci planda kalması isteniyorsa, kalın montürlü yüzükler tercih edilebilir.

5- Yüzük Halkasının Şekli: Yüzük halkasının biçimi de yüzüğün modelini farklılaştırır. Genellikle yuvarlak formda olmasına alıştığımız tektaş yüzüklerin modern versiyonlarında kare olanlarla da karşılaşabiliyoruz.

6- Yüzüğün Rengi: Yüzüğün rengini seçerken hem taşın hem de yüzük halkasının rengine bakmalısın. Yüzük halkasının rengini partnerinin zevkine göre altın veya gümüş olarak seçebilirsin. Elbette tektaşta ağırlıklı altın tercih ediliyor. Altının da beyaz, yeşil, kırmızı ve pembe olmak üzere farklı renkleri var.

Peki seçtiğin taşın rengine göre, yüzük halkasının rengi nasıl seçilir? Pırlanta, beyaz, sarı, pembe altın ile uyumlu görünebileceği gibi, gümüşe de yakışır. Yine zevke ve tarza göre değişmekle beraber pırlanta yaygın olarak beyaz altın ile kullanılır.

Eğer seçtiğin yüzüğün taşı elmas ise, pembe altın; zümrüt, yakut veya safir ise beyaz altın veya gümüş yüzükler daha uyumlu görünecektir.

Pırlantanın Fiyatı Neye Göre Değişir?
Pırlantayı pırlanta yapan şeyi anlatmak için öncelikle 4C kuralından bahsedelim. 4C adını cut (kesim), clarity (berraklık), color (renk) ve carat (karat) kelimelerinin baş harflerinden alıyor. Pırlantanın fiyatı bu özelliklere göre belirleniyor. Şimdi bu 4C’yi birer birer inceleyelim:

7- Kesim: Doğal bir maden olan elmasın, kesildiği forma göre adı farklılaşıyor. Bu maden, elmas kesim formunda kesilirse elde edilen taşa elmas, farklı teknolojiler kullanılarak ışığı kırıp yansıtacak şekilde kesildiğinde ise daha ışıltılı olan pırlantaya dönüşüyor. Elmasın kesimi pırlantanın insan eli ile değiştirilebilen tek özelliğidir.

Burada kesimi yapan insanın mahareti de pırlantanın ışıltı kazanmasında etkili bir faktör. Kesim ne kadar doğru bir biçimde yapılırsa, pırlantanın parlaklığı, ışıltısı da o oranda artar. Kesimlerine göre pırlantalar çeşitli şekillerde adlandırılır. Yuvarlak, prenses, oval, zümrüt, damla, kalp, yastık ve markiz kesimleri tektaşlar’da yaygın olarak görülür.

8- Karat: Pırlantanın ağırlığını belirten ölçü birimine karat denir. Karat, 100 eşit puana bölünerek pırlantanın değeri ortaya çıkarılır. Taşın büyüklüğü ve ağırlığı yani karat arttıkça, tektaşın fiyatı da artar.

9- Berraklık: Berraklık çıplak gözle çok da ayırt edilemeyecek ancak fiyatı etkileyen bir faktördür. Elmas ne kadar diğer minerallerle karışmamış ve doğal olursa, berraklığı ve ışıltısı da o ölçüde artacaktır. Bu da elmasın değerini artırır. Ancak bilmelisin ki % yüz berrak olan, mükemmel elmas bulmak çok nadir görülen bir durumdur.

10- Renk: Renk de tıpkı berraklık gibi çıplak gözle kolayca fark edilebilen bir özellik değil. Pırlantaların çoğu renksiz görünmekle beraber aralarında ton farkı vardır. Renkler D’den Z’ye kadar sınıflandırılır ve D en beyazı, Z ise en renkli olanı ifade eder. Pırlantanın rengi beyazlaştıkça değeri yükselir. D sınıfı pırlantanın doğada ender olarak görüldüğünü de belirtelim.

Doğru Alyansı Nasıl Seçeceğini Biliyor musun?
11- Alyanslar çiftin ortak zevkine ve tarzına hitap etmeli. Gelin ve damat adayı birbiri ile aynı model alyans alabilecekleri gibi farklı versiyonlarda çift alyanslar da tercih edebilir. Bu setler sayesinde çiftler kendi zevkine göre, ancak birbiri ile de uyumlu görünen alyanslara sahibi olabilir. Set halinde satılan çift alyanslarda, genelde gelin adayları için desenli ve bol taşlı modeller sunulurken, damat adayları için ise sade modeller hazırlanıyor.

12- Alyans seçerken, yüzüğün parmağı sıkmaması, ergonomik olması, hareketi engellemeyecek ve terleme yapmayacak kalınlıkta olmasına dikkat etmek gerekir. Yüzüğün parmak tarafına bakan iç kısmı da parmağı tahriş edecek kadar girintili çıkıntılı olmamalı.

13- Genellikle altın ile özdeşleşmiş olsa da esasında alyansların gümüş, platin, titanyum, çelik gibi bir çok farklı seçeneğe sahip olduğunu bilmelisin. Altında kararlıysan, beyaz, pembe (rose) veya sarı olmak üzere pek çok alternatifin var.

14- Alyans alırken, daha öncesinden alınan tektaş ile uyumunu da gözetmekte fayda var. Mesela tektaş beyaz altınsa, alyansı da aynı materyalden seçmek uyumlu bir görünüm için ön koşul.

15- Şimdi bir de altın ayarlarına göz atalım: Altının en saf hali olan 24 ayar altın, çok yumuşak esnek bir dokusu olduğu ve darbelere karşı dayanıklı olmadığı için nerdeyse hiç üretilmiyor. Bunun yerine yine esnek olabilen 22 ayar alyans tercih edebilirsin. Çizilme ve yamulmalara karşı çok dayanım sunmayan 22 ayarda parmak ölçüsü ileride değişirse, kolayca, ölçü değişimi yapılabilir.

Çok fazla ürün seçeneğinin olmadığı 18 ayar altın alyanslar ise bir hayli sağlamdır. Ürün çeşitliliği açısından tatmin edici alternatifler sunan 14 ayar alyans modelleri ise bir hayli sağlamdır. Ancak esnek olmadıklarını söyleyebiliriz.