1 Nisan Şakası Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

0
386
Görüntüleme

Omik ve keyifli şakalarla kutlanan 1 Nisan Şaka günü ile alakalı yapılan aramalar arttı. 1 Nisan günü ne oldu, 1 Nisan manası nedir, sorularına yanıt aranıyor. Dünya genelinde kutlanan 1 Nisan şaka bireylere keyifli anlar ve unutulmaz anılar yaşamasına neden olmaktadır. Peki, 1 Nisan şakası nasıl yaşandı, neden 1 Nisan’da şaka yapılır?

1 NİSAN ŞAKASI NEDİR, 1 NİSAN’DA NEDEN ŞAKA YAPILIR?

1564 yılında Fransa kralı IX. Charles yılbaşını 1 Nisan’dan 1 Ocak’a aldırır. Bunun beraberinde 1 Nisan’ı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacıyla yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline gelir. 1 Nisan’ı yılbaşı kabul edenlere ise “Nisan Balığı” adı verilir.

İngiltere – April Fools’ Day – Nisan Aptallar Günü

İskoçya – Gowk yahut Cuckoo günü

1 NİSAN GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Nisan 1 yahut Nisan Balığı, Hollanda, Belçika, Kanada, Amerika, İsviçre, Japonveyahil dünyanın birden çok yerinde tanınmaktadır. Nisan 1 ile ilgili diğer bir efsane de Pagan kültüründe 1 Nisan’da kutlanan Fous bayramıdır. Antik Roma’da Hilarya adı ile benzer bir bayram da kutlanmaktadır. Hindistan’da ise bu bayram 31 Mart’ta Holi adı ile kutlanmaktadır.

Roma İmparatoru Sezar M.Ö. 46 yılında takvimin başlangıcını ocak ayı olarak ilan ettiyse de, çok uzun bir süre daha, 16. Yüzsenenin ortalarına kadar Avrupa’da yeni yıl alışılmış olarak, bahar aylarının başlangıç zamanı olarak da kabul edilen Mart ayının 25’inde başlardı.

Sezar’dan tam 1610 yıl sonra,1564 yılında Fransa kralı IX. Charles, yıl başlangıcını ocak ayının 1. Gününe aldı. Daha önce Avrupa’da yaygın olan yıl başlangıcı 25 Mart’tı. O zamandaki iletişim koşullarıyla Charles’in bu kararı fazla yayılmadı. Duyanlar ise protesto amaçlı eski adetlerine sürdüler. 1 Nisan’da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler. 1 Nisan’a “aptallar günü” adını verdiler. Bugünde herkese sürpriz armağanler verdiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra ocak ayının senenin ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kültürlerinin bir parçası görerek sürdürdiler. Oradan da bütün dünyaya bir şaka günü olarak yayıldı.

Yıllar sonra takvimin ayları yerine oturup ocak ayının senenin ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kendi kültürlerinin bir parçası olarak görmeye başlayıp, bu geleneği git gide süslemiş ve yaygınlaştırmıştır.

Fransız kökenli bu geleneğin İngiltere’ye ulaşması nerdeyse iki yüzyıl sürmüştür. Oradan da ABD’ya ve bütün dünyaya yayılmıştır.

FARKLI 1 NİSAN AÇIKLAMALARI

Boston üniversitesi’nde tarih profesörlüğü yapan Joseph Boskin’in teorisi ise ülkeyi sarsacak kadar farklıydı.

Associated Press Ajansı Amerika’deki yüzlerce gazeteye servis edilen bu garip teori, esasında bütünüyle uydurma bir hikayeydi. Boskin’in Orta Çağ’la alakalı çalışmalar yapmış olduğu için inandırıcı bir şekilde anlatabildiği bu kurmaca olay, Kugel (ki esasında ünlü bir Yahudi yemeğidir) adında bir soytarının kral oluş öyküsünü işliyordu. Ne var ki, tarih profesörünün resmen bir ‘eşek şakası’ yapmış olduğunın bilinmesi birkaç hafta sürmüş, medyaveya geyik yapabilmek için epeyce malzeme sunmuştu.

Bunun beraberinde Kansas üniversitesi’nin hazırlamış olduğu Calerıdar of Diversity’de (Farklılıklar Takvimi) 1 Nisan Şakası ile alakalı en fazla kabul edilen aşağıda belirtilen teorinin kullanılmış olduğunu göze çarpıyor:

1582 yılında Papa XIII. Gregory zamanında vaktiyle Roma İmparatoru Jül Sezar aracılığı ile hazırlatılan Jülyen takviminden Papa’nın adından gelen Gregoryen takvimine geçilmesi üzerine öncesinde 25 Mart-l Nisan tarihlerinde kutlanan yeni yıl, 1 Ocak gününe alınmıştı. Bu yeni düzenlemeyi kabullenmeyenler yahut buna alışamayanlar ise yeni yılı eski usul kutlamaya devam edince çevrelerine eğlence malzemesi oldular ve eski yılbaşı olan 1 Nisan günü boyunca çeşitli şakalara (sahte parti davetiyeleri, kemik armağanler vs.) maruz kaldılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz